top of page
Bir Zamanlar Uzunada - Kapak.jpg

BIR ZAMANLAR UZUNADA

2019, Temmuz

NOT: Also available in Google Books (Google Books'tan satın alabilirsiniz)

Tıklayın: https://t.ly/FX4T

 

Kitap Açıklaması

Birinci bölümünde Birinci Dünya Savaşı yıllarında İzmir'in durumu anlatılmaktadır. İtilaf devletlerinin Çanakkale'ye denizden saldırarak geçmeye teşebbüs etmeleri sırasında, Mart 1915 başlarında İzmir'i bombaladığı görülüyor. O zamanlar Aydın Vilayeti'ne bağlı İzmir Sancağı kozmopolit yapısıyla Osmanlı'nın ikinci büyük kentiydi. Kentin bu duruma gelmesinde Levantenlerin payı büyük olmuştur.

Yazar Orhan Kurmuş emperyalizmin Türkiye'ye İzmir'den girdiğini ifade etmektedir. Yıkılmaya yüz tutmuş bir devlet yapısının sağladığı olanaklar ve yabancılar için fırsatlarla dolu bu güzel topraklar İzmir'de yerleşmek ve ticaret yapmak isteyenlerin hedefi olmuştur. İtilaf devletleri, İzmir'e saldırarak devleti hem ekonomik olarak zor durumda bırakmak, hem de planladıkları Çanakkale saldırısı için Osmanlı'nın asker kaydırmasını önlemek amacındaydılar.

Kitabın ikinci bölümde Birinci Dünya Savaşı yıllarında Uzunada anlatılmaktadır. İngilizlerin ve Fransızların yaptıkları İzmir bombardımanı ertesinde 1915 yılı Ağustos ayında Uzunada'nın İngiliz askerler tarafından işgal edildiği görülüyor. Bu bölümde daha çok ada tarihi, Uzunada'nın işgali ve kurtuluşu, Urla ve çevresindeki çatışmalardan ve adayı anlatan yazarların anlatımlarına yer verilmektedir.

Üçüncü bölümde ise Yunan kaynaklarından Uzunadalı Anadolu Rumlarının hayatı anlatılmaktadır.

Dördüncü bölümde, bir sözlü tarih çalışmasıyla karşılaşılmaktadır. Adada yaşamış ve görev yapmış yirmi kişi ile yapılan görüşmeler kitapta yer almaktadır.

Beşinci bölümde ise Uzunada'da bir arazi üzerinde hak iddiası davasından söz edilmektedir. Yüz yıla yakın bir süredir devam eden bu dava hakkında bilgiler verilmektedir.

Altıncı bölümde de gazete arşivlerinde Uzunada anlatılmaktadır. Son bölümde ise adadaki Bizans Sarnıcı ve ada çevresindeki amforalardan söz edilmektedir.

Kitap Bilgileri

Stok Kodu (ISBN): 978-605-030-638-5

Boyut: 16.5 x 24

Sayfa: 422

Basım Yeri: İzmir

Baskı: 2

Basım Tarihi: Temmuz 2019

Kapak Türü: Karton

Kağıt Türü: 1. Hamur 

Dili :Türkçe

Satış Fiyatı: 130₺

bottom of page