top of page
İzmir Körfezi Batıkları - Kapak.jpg

İZMİR KÖRFEZİ BATIKLARI

2021, Şubat

Kitap Açıklaması

Elinizdeki kitabın yazarı sevgili dostum Uluç Hanhan ile bir yerel tarih araştırması olan Bir Zamanlar Uzunada adlı kitabı vesilesiyle tanıştım. Birden fazla disiplinin çok başarılı bir şekilde kullanılmasıyla kaleme alınan bu değerli kitabı kısa sürede hak ettiği yeri buldu. 2017 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin TARİHİ ÇEVRE VE KÜLTÜR VARLIKLARINI KORUMA KATKI ÖDÜLÜ’nü almaya hak kazandı.

 

Elinizde bulunan İzmir Körfezi Batıkları adlı  araştırması ise, tarih, sözlü tarih, coğrafya, su altı araştırmaları ve denizcilik biliminin verileri ışığında İzmir Körfezi’nde yatan batıkları gün ışığına çıkarmayı amaçlamaktadır. Tarihi olaylara denizci gözü ve farklı disiplinlerin ışığında bakan bu değerli çalışma alanında ilk olma özelliği taşıdığı gibi İzmir kent tarihi açısından da büyük bir kazançtır.

 

Uluç Hanhan etkileyici kitap kapağı için şunları söylüyor: “ Kitapta İzmir Körfezi’nin diplerine dolayısıyla tarihin karanlığına bırakılan gemiler denizden çıkarılarak İzmir tarihine armağan edilmiştir”.

 

Bu sözleri ile kent tarihine olan tarihi borcunu yerine getiren, gazete sayfalarında ve suyun altında kaybolmaya bırakılmış bu bilgileri gün ışığına çıkaran Kılavuz Uluç Hanhan’ı tebrik eder, İzmir tarihinin ihmal edilmiş yönlerine ait araştırmalarının artarak devam etmesini dilerim.

 

Dr. Öğr. Üyesi Ahmet Mehmetefendioğlu

Kitap Bilgileri

Stok Kodu (ISBN): 978-625-409-278-7

Boyut: 16.5 x 24

Sayfa: 236

Basım Yeri: İstanbul

Baskı: 1 

Basım Tarihi: Şubat 2021

Kapak Türü: Amerikan

Kağıt Türü: 1. Hamur 120 gr. 

Dili :Türkçe

Satış Fiyatı: 140₺

bottom of page